« Otto Spanning The Globe

Weekend Sports Calender

by Otto Man

FRIDAY 7/4

MLB

Chicago Cubs at Washington WGN Hammel vs Roark 10:05 AM
NY Yankees at Minnesota ESPN2 Whitley vs Gibson 2:00 PM
Tampa Bay at Detroit ESPN Cobb vs Smyly 6:00 PM
Milwaukee at Cincinnati FSN Lohse vs Simon 6:10 PM

NASCAR (Nationwide Series)

Subway Firecracker 250 at Daytona ESPN2 6:30 PM

World Cup Soccer (Round of 8)

France vsGermany ESPN2 11:00 AM
Brazil vs Columbia ESPN 3:00 PM

MLS Soccer

New York at Houston NBCSN 7:30 PM
Portland at LA Galaxy NBCSN 10:00 PM

Tennis- Wimbledon- Mens Semi-finals ESPN at 7:00 AM

Nathans Famous Hot Dog Eating contest ESPN2 at 1:00 PM

WWE SMACKDOWN 7:00 PM on SYFI


SATURDAY 7/5

Tour De France- Stage 1- NBC SN at 5:00 AM

Tennis- Wimbledon- Womens Finals ESPN at 8:00 AM

NASCAR (Sprint Cup)

COKE ZERO 400 POWERED BY COCA-COLA at Daytona TNT 6:30 PM

MLB

Seattle at Chicago White Sox WGN Hernandez vs Quintana 1:10 PM
Milwaukee at Cincinnati FSN Garza vs Bailey 3:10 PM
Arizona at Atlanta Fox Sp 1 Bolsinger vs Harang 3:10 PM
Baltimore at Boston FOX Jimenez vs Lackey 6:15 PM
Houston at LA Angels MLB Net McHugh vs Richards 9:05 PM
Toronto at Oakland MLB Net Buehrle vs Kazmir 9:05 PM

World Cup Soccer (Round of 8)

Argentina vs Belgium

ABC 11:00 AM
Costa Rica vs Netherlands ESPN 3:00 PM

CFL Football

Saskatchewan at Toronto ESPN2 2:00 PM

Arena Football

Portland at Cleveland CBS SN 5:00 PM

NBA Summer League

Brooklyn vs. Indiana NBA TV 8:00 AM
Miami vs. Boston NBA TV 10:00 AM
Orlando vs. Philadelphia NBA TV 12:00 PM
Detroit vs. Houston NBA TV 2:00 PM
Memphis vs. Oklahoma City NBA TV 4:00 PM

WNBA

Chicago at Seattle NBA TV 9:00 PM

UFC 175: Weidman vs. Machida

Main card
Middleweight Chris Weidman (c) vs. Lyoto Machida
Women's Bantamweight Ronda Rousey (c) vs. Alexis Davis
Heavyweight Stefan Struve vs. Matt Mitrione
Middleweight Uriah Hall vs. Thiago Santos
Bantamweight Marcus Brimage vs. Russell Doane
Preliminary card (Fox Sports 1) 7:00 PM
Bantamweight Urijah Faber vs. Alex Caceres
Welterweight Kenny Robertson vs. Ildemar Alcantara
Middleweight Chris Camozzi vs. Bruno Santos
Bantamweight George Roop vs. Rob Font
Preliminary card (UFC Fight Pass)
Middleweight Luke Zachrich vs. Guilherme Vasconcelos
Middleweight Kevin Casey vs. Bubba Bush

Ring of Honor on Channel 24 at 9:00 PM


SUNDAY 7/6

Tour De France- Stage 2- NBC SN at 5:00 AM

Tennis- Wimbledon- Mens Finals ESPN at 8:00 AM

F-1

British Grand Prix CNBC 7:00 AM

Indy

Pocono IndyCar 500 NBCSN 11:00 AM

MLB

Milwaukee at Cincinnati FSN Gallardo vs Latos 12:10 PM
Chicago Cubs at Washington WGN Arrieta vs Zimmermann 12:35 PM
NY Yankees at Minnesota TBS Kuroda vs Nolasco 1:10 PM
Tampa Bay at Detroit ESPN Price vs Porcello 7:00 PM

MLB All-star Selection Show ESPN 6:00 PM

NBA Summer League

Memphis vs. Detroit NBA TV 2:00 PM
Philadelphia vs. Oklahoma City NBA TV 4:00 PM
Miami vs. Brooklyn NBA TV 6:00 PM

WNBA

Minnesota at New York ESPN2 1:00 PM
Phoenix at Los Angeles ESPN2 3:00 PM

MLS

Chicago at Sporting KC ESPN 2:00 PM

UFC The Ultimate Fighter 19 Finale

Fight card (Fox Sports 1) 8:00 PM
Featherweight Frankie Edgar vs. B.J. Penn
Middleweight (TUF Finale)
Light Heavyweight (TUF Finale)
Heavyweight Derrick Lewis vs. Guto Inocente
Prelims (Fox Sports 1) 6:00 PM
Flyweight Justin Scoggins vs. Dustin Ortiz
Lightweight Kevin Lee vs. Jesse Ronson
Bantamweight Jumabieke Tuerxun vs. Leandro Issa
Lightweight Adriano Martins vs. Juan Manuel Puig Carreon
Women's Bantamweight Sarah Moras vs. Alexis Dufresne
Preliminary card (UFC Fight Pass)
Light Heavyweight Robert Drysdale vs. Keith Berish

NHRA Summit Racing Equipment Nationals (Norwalk, OH) Finals (Tape Delay) on ESPN2 at 8:00 PM

New American Ninja Warrior on NBC at 6:00 PM

New Wipeout on ABC at 7:00 PM

New Big Brother on CBS at 7:00 PM

New Naked and Afraid on Discovery at 9:00 PM

Ring of Honor on Channel 24 at 10:00 PM


MONDAY 7/7

Tour De France- Stage 3- NBC SN at 5:00 AM

MLB

NY Yankees at Cleveland ESPN Nuno vs Masterson 6:00 PM
Philadelphia at Milwaukee FSN Hamels vs Estrada 7:10 PM

NBA Summer League

Indiana vs. Boston NBA TV 2:00 PM
Houston vs. Orlando NBA TV 4:00 PM
Oklahoma City vs. Brooklyn NBA TV 6:00 PM

Arena Football

Orlando at Philadelphia ESPN2 7:00 PM

New MasterChef on Fox at 7:00 PM - 24: Live Another Day on Fox at 8:00 PM

New American Ninja Warrior on NBC at 8:00 PM

WWE RAW on USA at 7:00 PM