« Otto Spanning The Globe

Weekend Sports Calender

by Otto Man

FRIDAY 5/30

MLB

Chicago Cubs at Milwaukee FSN/WGN Wood vs Estrada 7:10 PM
Baltimore at Houston MLB Net Gonzalez vs Keuchel 7:10 PM

NHL (Playoffs- Western Conference Finals)

Chicago at Los Angeles Game 6* - Kings lead 3-1 NBCSN 8:00 PM

* -- If Necessary

NBA (Playoffs- Eastern Conference Finals)

Indiana at Miami Game 6* - Heat lead 3-1 ESPN 7:30 PM

* -- If Necessary

NASCAR (Truck Series)

LUCAS OIL 200 at Dover Fox Sp 1 4:30 PM

WNBA

Connecticut at Chicago NBA TV 7:30 PM

WWE SMACKDOWN 7:00 PM on SYFI


SATURDAY 5/31

MLB

Texas at Washington MLB Net Tepesch vs Fister 11:05 AM
Minnesota at NY Yankees MLB Net Correia vs Tanaka 12:05 PM
San Diego at Chicago White Sox WGN Kennedy vs Rienzo 1:10 PM
Atlanta at Miami Fox Sp 1 Santana vs Wolf 3:10 PM
Chicago Cubs at Milwaukee FSN Hammel vs Peralta 3:10 PM
Tampa Bay at Boston FOX Odorizzi vs Buchholz 6:15 PM
LA Angels at Oakland MLB Net Skaggs vs Milone 9:05 PM
Detroit at Seattle MLB Net Smyly vs Young 9:10 PM

NHL (Playoffs- Eastern Conference Finals)

NY Rangers at Montreal Game 7* - Rangers lead 3-1 NBCSN 7:00 PM

* -- If Necessary

NBA (Playoffs- Western Conference Finals)

San Antonio at Oklahoma City Game 6* - Spurs lead 2-1 TNT 7:30 PM

* -- If Necessary

NASCAR (Nationwide)

BUCKLE UP 200 PRESENTED BY CLICK IT OR TICKET at Dover ESPN 1:30 PM

Indy

Chevrolet Indy Dual in Detroit - Race 1 ABC 2:30 PM

Arena Football

San Jose at Arizona CBSSN 8:30 PM

UFC TUF Brazil 3 Finale

Fight card (Fox Sports 1) 9:00 PM
Heavyweight Stipe Miocic vs. Fabio Maldonado
Heavyweight Vitor Miranda vs. Antonio Carlos Junior
Middleweight Mrcio Alexandre Junior vs. Warlley Alves
Welterweight Demian Maia vs. Alexander Yakovlev
Featherweight Rony Jason vs. Robbie Peralta
Preliminary card (Fox Sports 1) 7:00 PM
Lightweight Rodrigo Damm vs. Rashid Magomedov
Lightweight Elias Silverio vs. Ernest Chavez
Welterweight Paulo Thiago vs. Gasan Umalatov
Featherweight Kevin Souza vs. Mark Eddiva
Preliminary card (UFC Fight Pass)
Heavyweight Marcos Rogerio de Lima vs. Richardson Moreira
Middleweight Ricardo Abreu vs. Wagner Silva
Bantamweight Pedro Muhnoz vs. Matt Hobar

Ring of Honor on Channel 24 at 9:00 PM


SUNDAY 6/1

Indy

Chevrolet Indy Dual in Detroit - Race 2 ABC 2:30 PM

NASCAR (Sprint Cup)

FEDEX 400 BENEFITING AUTISM SPEAKS at Dover FOX 12:00 PM

MLB

Chicago Cubs at Milwaukee FSN/WGN Samardzija vs Lohse 1:10 PM
Baltimore at Houston MLB Net Chen vs McHugh 1:10 PM
San Francisco at St. Louis MLB Net Hudson vs Lynn 1:15 PM
Pittsburgh at LA Dodgers ESPN2 Volquez vs Greinke 7:00 PM

NBA (Playoffs- Eastern Conference Finals)

Miami at Indiana Game 7* - Heat lead 3-1 ESPN 7:30 PM

* -- If Necessary

NHL (Playoffs- Western Conference Finals)

Los Angeles at Chicago Game 7* - Kings lead 3-1 NBCSN 7:00 PM

* -- If Necessary

Arena Football

San Antonio at Philadelphia ESPNews 4:00 PM

NHRA Toyota Summernationals Englishtown, NJ ESPN2 (Tape Delay) 3:00 PM

WWE PAYBACK on WWE Network/Pay Per View at 7:00 PM

Evolution ( Triple H , Randy Orton and Batista ) vs.

The Shield ( Dean Ambrose , Seth Rollins and Roman Reigns )

No Holds Barred Six-Man Elimination Tag match
John Cena vs. Bray Wyatt Last Man Standing match
Bad News Barrett (c) vs. Rob Van Dam WWE Intercontinental Championship
Sheamus (c) vs. Cesaro WWE United States Championship
Paige (c) vs. Alicia Fox WWE Divas Championship
El Torito vs. Hornswoggle Mask vs. Hair match

New Bar Rescue on Spike at 7:00 PM / Hungry Investors on Spike at 8:00 PM

New WWE Total Divas (Season Finale) on E! at 8:00 PM

Ring of Honor on Channel 24 at 10:00 PM


MONDAY 6/2

MLB

Minnesota at Milwaukee FSN Gibson vs Garza 6:20 PM
Kansas City at St. Louis ESPN Duffy vs Miller 7:00 PM

NBA (Playoffs- Western Conference Finals)

Oklahoma City at San Antonio Game 7* - Spurs lead 2-1 TNT 8:00 PM

* -- If Necessary

NHL (Playoffs- Stanley Cup Finals) - TBA

New MasterChef on Fox at 7:00 PM - 24: Live Another Day on Fox at 8:00 PM

New American Ninja Warrior on NBC at 8:00 PM

WWE RAW on USA at 7:00 PM